sobota 19. februára 2011

Tenkrát poprvé - Orientačný beh

Behanie je super, ako fitness aktivita tak aj ako pohyb v prírode. Už dlhšie som nad tým uvažoval, spojiť behanie s orientáciou v neznámom teréne. Jednoducho Orienteering - Orientačný beh.

Orientačný "itinerár" - popis kontrolných bodov - poznámky sme si spravili podľa manuálu
Dnes boli v KE preteky s názvom Valentínska snežienka a tak sme to skúsili. Hneď na štart, buzola do ruky a ide sa... Samozrejme nejaká tá príprava, naštudovať princíp aspoň na webe, prebehnúť značky a ich význam, mapu, farby čiary...

Mapa 1 : 5 000

Zaplatili sme štartovné, dostali čip a kartičku s popisom kontrolných stanovíšť. Zaradili nás do kategórie C - trať 2 - 2.5 km, stredne orientačne náročná. Na začiatok dobré. Upozornili ma že mapa je v mierke 1 : 5000, tzn naozaj podrobná. 1 cm je 50 m. Mapu však dostávate až na štarte. Už len Vyklírovať čip, označiť štart a vybehnúť.
Štart
Vybehol som naozaj skvele, dobré tempo, nazrel do mapy a bolo neskoro :-) Prebehol som hneď prvý bod. :-)

Som zvyknutý bežne pracovať s turistickou mapou 1 : 50 000 a táto je naozaj oveľa podrobnejšia. Vraciam sa teda naspäť a nachádzam prvý lampión, číslo sedí, prikladám čip upevnený na ľavom ukazováku a opäťsi otientujem mapu. Dvojka bola už potom ľahšia.
Naozaj detailná mapa
Jeden z kontrolných bodov
 Začiatočnícke chyby však na seba nedajú dlho čakať. Medzi bodmi 2. a 3. otáčam mapu naopak a idem úplne opačne. Následné blúdenie, zorientovanie, otočka a prebeh späť zabrali viac ako 20 min. ale bola to veľká škola. Potom to už šlo všetko lepšie.

Zistil som, že zoznam bodov je lepšie si prilepiť na rukáv páskou. Mapu si vždy správne zorientovať (raz som si zamenil sever s juhom :-) ) Kontrolné body sú väčšinou v teréne trochu zamaskované a zvyčajne umiestnené tak že ich nieje moc vidno zo smeru odkiaľ prichádzate... Jednoducho musíš vedieť kde je a tam ho rovno nájsť... A v tom je ten fígeľ. Vedieť kde je.

Prvé behanie bolo viac o učení, navigovaní a tak trochu aj blúdení ako o samotnom behaní. Myslím, ale že to bola zábava a nová skúsenosť, hodina pohybu v prírode a aj som sa trochu veru zapotil. Rozhodne to nebol posledný orientačný beh... 

Kontrolný chip

Kontrolný bod

Priebežné poradie :-)



Moje výsledky


3 komentáre:

  1. zaujímavá aktivita s klasickými orientačnými pomôckami, tak nech sa darí
    MHs

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Cool. Pri tom asi GPS povolené nie je, že? ;-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ziadne GPS, aj tak by ti nepomohlo, na starte dostanes mapu a bezis podla nej. Nemas ju vopred :-)
    Doraz je na orientacii.

    OdpovedaťOdstrániť